Zanim kupisz

[Ostatnia aktualizacja: 6.09.2009r.]

W tym temacie sukcesywnie będą dodawane wady systemu Android oraz urządzeń go wykorzystujących. Są to rzeczy o których powinieneś wiedzieć przed kupnem tego mimo wszystko udanego sprzętu:

1.    Najważniejsze! Telefon do pierwszego uruchomienia potrzebuje połączenia z Internetem poprzez kartę SIM, w celu zalogowania w usłudze gmail. [W wersji 1.5 już można pominąć pierwsze logowanie] Później można używać sieci WiFi o ile jest się w zasięgu, lub wykasować dane do logowania w Internecie i nie korzystać z niego – jednak wiążę się to z utratą wielu standardowych funkcji do których ten telefon został stworzony.
Jednym słowem telefon potrzebuje i korzysta z Internetu praktycznie przez większość czasu. (więcej informacji w temacie bajtożerca cz.1)

2.    W momencie gdy telefon już pobierze „swoje”, sesja jest przerywana np. po 4kb, jeżeli w swojej ofercie masz rozliczanie co 100kb, musisz być ostrożny, aby rachunek czy stan konta na koniec miesiąca nie zaskoczył. (więcej informacji w temacie bajtożerca cz.1) [Trwają testy czy przy systemie w wersji 1.5 też to zjawisko występuje ;) ]

3.    Telefon nie posiada z przodu kamery – co jest jednoznaczne z brakiem „videorozmów”, sam z tego nie korzystam, ale może dla kogoś to spora wada.

4.    Brak możliwości przesyłania plików przez Bluetooth na niezrootowanym telefonie.

5.    G1 korzysta z młodego systemu Android – miej pod uwagą to, że posiada wiele wad które dopiero z czasem będą poprawiane, np. brak wirtualnej klawiatury [od 1.5 jest], niekompatybilność z wieloma formatami plików video itd.

6. Na dzień dzisiejszy, bez rootowania telefonu (a tym samym utraty gwarancji), nie można korzystać z urządzeń opartych o Androida, jako modemu udostępniającego Internet innym urządzeniom (np. do laptopa).
Jest już możliwość wykorzystania telefonu jako modemu dzięki programowi PdaNet for Android (http://www.junefabrics.com/android/), niestety pełna wersja kosztuje 29$, a po upływie okresu testowego, mamy dostęp tylko do protokołu „http”. Istnieje jeszcze inna możliwość na zrootowanym telefonie, ale również pozwala tylko na korzystanie z protokołu „http”.

Pamiętaj:

Kupując telefon w Erze, możesz poprosić o zdjęcie blokady simlock – nie ma problemu by działał w innej sieci.