Słownik

[Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009r.]

Słownik podstawowych pojęć związanych z systemem Android
Słownik jest dziełem twórców www.androidOS.pl, i nie powiedziane jest, że nie występują tu pomyłki lub błędy. Nie zawsze jest napisany językiem do końca zrozumiałym dla innych prócz autorów. Dlatego jeżeli zauważysz błędy które powinny zostać poprawione lub kojarzysz jakieś hasła które warto jeszcze objaśnić pisz na adres: admin [at] androidos.pl, lub na forum :)

Android – młody system operacyjny za którego plecami stoi internetowy Gigant Google.
System jest wykorzystywany w urządzeniach mobilnych – telefony komórkowe/smatphone. W niedalekiej przyszłości również dostępny na netbooki.

Barcode – pewnie niejednokrotnie już spotkałeś biały kwadracik z dziwnym czarnym wzorkiem, to jest właśnie barecode. ;) (Określeniem tym możemy również opisać zwykłe kody kreskowe spotykane na produktach.) Każdy taki kod zazwyczaj posiada zapisaną informację, np. adres strony, link do aplikacji, nazwę produktu, dane kontaktowe itp…

No dobra informację, ale jak mogę ją odczytać?
Służą do tego specjalne programy, na Androida najbardziej polecam Barcode Scanner dostępny za darmo w Markecie.

Goldcard – jest to specjalnie zmodyfikowana karta SD wykorzystywana przy rootowaniu telefonu/systemu. Niestety zwykła karta pamięci tego nie umożliwia, jednak nie ma problemu by przerobić ją na „goldcard”, jak tego dokonać znajdziesz na forum: jak utworzyć goldcard

Netbook – okrojona wersja laptopa/notebooka, która z założenia ma służyć głównie do korzystania z Internetu, odtwarzania multimediów, prac biurowych oraz prostych gier. Z tego też powodu są zazwyczaj mniejsze od standardowych rozwiązań, posiadają również mniej wydajne komponenty. Jednak dzięki temu są bardziej mobilne, cechują się mniejszym zużyciem energii, a niektóre rozwiązania pozwalają np. na chłodzenie pasywne. W niedalekiej przyszłości netbooki, mają zostać wyposażone również w specjalną wersję systemu Android.

OS – (ang. Operating System) czyli system operacyjny

Root – trudno jednoznacznie wytłumaczyć to określenie. Root, to system Android z pełnym dostępem, nieograniczony zabezpieczeniami. „Zrootowane” urządzenie pozwala na np. dostęp do plików systemowych, wgrywanie aplikacji na kartę pamięci, wykorzystywanie aplikacji nieautoryzowanych przez google (np. modem) itd. Na tak przerobionym sprzecie możemy wgrywać również nieoficjalne wydania systemu (np. skierowane na inny model telefonu). Otwierają się zupełnie nowe możliwości przed użytkownikiem, jednak taka modyfikacja telefonu wiąże się z nieodwracalną utrata gwarancji, więc w przypadku awarii pozostaje liczyć na szczęście, że „nie zauważą”. ;) Proponujemy przed modyfikacja swojego urządzenia porównać wszystkie „za” i „przeciw”, ponieważ nie zyskujemy wiele na nowej funkcjonalności – raczej więcej opcji dla tych co lubią grzebać w sofcie.
Jeżeli jednak zdecydowałeś się na przystąpienie do rootowania swojego telefonu polecamy szereg artykułów na forum:

Krok 1: Jak utworzyć goldcard – Poradnik dla żółtodziobów ;)

Krok 2: Downgrade Era G1 do RC29, czyli część 2 root`a

Krok 3: Wgranie nowego oprogramowania (jeszcze nie wydane)

Widżety (Widget) – są to specjalne dodatki do aplikacji, które możemy umieścić na pulpicie. Dzięki temu bez konieczności zaglądania do programu możemy jednym spojrzeniem mieć dostęp do najświeższych informacji, prognoz pogody, wyników meczy, wpisów w kalendarzu i co tylko dusza zapragnie, a umysł wymyśli. ;)